Menu Zamknij

Co warto wiedzieć o wywozie gruzu

kontener Bemowo

Budując dom czy remontując mieszkanie, nie sposób nie stanąć przed wyzwaniem piętrzącego się gruzu. W kurz i gruz obfitują każde prace budowlane i remontowe. Do gruzu zaliczyć można kawałki betonu, które pozostaną po wyburzeniu, cegły, które ukruszą się podczas budowy, ścianki działowe, starą armaturę łazienkową, którą wymienia się podczas remontu generalnego, zbite płytki. Tego typu odpady powinny być wywiezione specjalnym transportem. Przetransportowany gruz trafia do punktu odbioru, w którym podlega segregacji. Tylko w niewielkim stopniu gruz jest niszczony. W zdecydowanej większości udaje się pozyskać z niego surowce wtórne, wykorzystywane w budownictwie lub przemyśle. 

Wywóz gruzu to konieczność

Dlaczego prawidłowy wywóz gruzu odgrywa tak ważną rolę? Pamiętać trzeba, że zabronione jest wyrzucanie śmieci pochodzących z remontu i budowy do kubłów na odpady komunalne. Z uwagi na to, że odpady budowlane i remontowe mają bardzo różny, niejednoznacznie zdefiniowany skład, mogą być przyczyną zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też powinno się zadbać o specjalny, osobny kontener lub worek Big Bag na odpady poremontowe. Warto zaopatrzyć się w taki pojemnik do składowania jeszcze na wczesnym etapie prac, ponieważ składowanie odpadów poremontowych luzem, na przykład na terenie posesji, również nie jest z prawnie dopuszczalne. Nie można gromadzić odpadów nawet na terenie działki, której jest się właścicielem. Powód jest taki sam – ryzyko poważnego zanieczyszczenia środowiska. Właściciel terenu, na którym składowany byłby gruz bez odpowiedniego pojemnika, nie tylko poniesie odpowiedzialność karną, ale i zostanie obarczony kosztami całego przedsięwzięcia związanego z wywozem – załadowania śmieci do kontenera, opłacenia pracowników gospodarki odpadami itd. Lepiej więc postępować zgodnie z prawem – nie tylko ze względów moralnych, ale również czysto ekonomicznych.

kontener Bielany

Jak zorganizować wywóz?

Najlepszym i najprostszym sposobem na to, aby wywieźć odpady jest kontakt z firmą Gruzar, oferującą kontenery na gruz. Jeśli nie wiemy, który pojemnik będzie najbardziej odpowiedni, to warto wiedzieć, że do niewielkiego remontu małego pomieszczenia w zupełności powinien wystarczyć ten o pojemności około dwóch metrów sześciennych. Największą popularnością cieszą się kontenery o średniej wielkości, czyli mieszczące siedem metrów sześciennych śmieci. Z kolei na teren budowy najlepiej sprawdzi się duży pojemnik, o pojemności przynajmniej piętnastu metrów sześciennych. Sam wynajem kontenerów zaś jest sprawą prostą. Umawiając się na okres wynajmu, ustalić można konkretną datę kiedy mamy przyjechać po wypożyczony kontener na gruz. Problemu nie stanowi również sytuacja, gdy wywozu wymaga kontener, który zapełnił się wcześniej, niż zakładano. Wystarczy wówczas skontaktować się z nami, a odbierzemy odpady. Jeśli remont czy budowa nie dobiegły jeszcze końca, jednocześnie możliwe jest podstawienie nowego, pustego pojemnika. 

Wywóz gruzu Serock

Uprawnienia do wywozu

Na koniec trzeba wspomnieć, że nie wszystkie firmy, które reklamują się w Warszawie i okolicach hasłem “wywóz gruzu”, rzeczywiście posiadają stosowne uprawnienia do tego rodzaju działalności. Nie każdy wie, że w istocie, chcąc świadczyć usługę wywozu tego typu odpadów, trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie. Aby je uzyskać, konieczne jest pozytywnie przejście weryfikacji urzędniczej. Niejednokrotnie firmy starają się o decyzję miesiącami. Zbieranie, wywóz i przetwarzanie odpadów obciążone jest wieloma wymaganiami, których spełnienie jest skrupulatnie sprawdzane. Jeśli firma prowadzi działalność polegającą na wywozie odpadów bez odpowiedniego zezwolenia, grożą jej surowe kary. Tylko firma posiadająca zezwolenie na transport gruzu, taka jak Gruzar, ma prawo odebrać go i przewieźć w miejsce do dalszego zagospodarowania.

Wywóz gruzu jest obowiązkiem każdego, kto remontuje lub buduje. Nie wolno pozostawiać gruzu przy posesji, na działce, bez pojemnika specjalnego przeznaczenia, czyli kontenera bądź worka Big Bag. Wywóz warto powierzyć profesjonalnej firmie, która odbierze wypożyczony pojemnik i podstawi nowy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zadba też o to, aby gruz został wywieziony w miejsce zrzutu, które jest legalne i gwarantuje odpowiednie zagospodarowanie śmieci.