Menu Zamknij

Co warto wiedzieć o Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych?

opony na stelażu

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) są istotnym elementem systemu gospodarki odpadami, pozwalającym na odpowiednie przetwarzanie i recykling różnorodnych materiałów. 

Jaki jest cel Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych 

Firmy profesjonalnie zajmujące się wywozem gruzu i odpadów budowlanych są nieodzownym wsparciem przy remontach i na placach budowy. Co jednak jeśli Twoje odpady nie pasują do kategorii budowlanej, albo nie masz możliwości zamówienia kontenera, czy też worka Big Bag? Z pomocą przychodzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK mają na celu umożliwienie mieszkańcom oddawania wybranych rodzajów odpadów, takich jak papier, plastik, szkło, metale czy elektrośmieci, w celu ich późniejszego przetworzenia i ponownego wykorzystania. Dzięki temu ogranicza się ilość odpadów trafiających na składowiska.

Jakie odpady przyjmuje PSZOK?

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmują różne rodzaje odpadów, w zależności od lokalnych regulacji i możliwości przetwarzania. Oto przykładowe kategorie odpadów, które często są akceptowane w PSZOK:

 1. Papier i tektura: Gazety, czasopisma, kartony, opakowania po papierze.
 2. Plastik: Butelki PET, opakowania plastikowe, plastikowe worki.
 3. Szkło: Butelki szklane, słoiki, inne opakowania szklane.
 4. Metale: Aluminium, stal, żelazo, miedź, blachy.
 5. Elektrośmieci: Zużyte baterie, sprzęt elektroniczny i elektryczny (np. telewizory, lodówki, komputery).
 6. Odpady niebezpieczne: Farby, chemikalia, rozpuszczalniki, leki, świetlówki.

Warto pamiętać, że różne PSZOKi mogą mieć różne przepisy dotyczące przyjmowanych odpadów.

Segregacja odpadów

W PSZOK istotne jest odpowiednie segregowanie odpadów. Mieszkańcy powinni dostarczać odpady w odpowiednich pojemnikach lub workach przeznaczonych do konkretnych materiałów, tak aby ułatwić proces recyklingu i przetwarzania. 

Edukacja i świadomość ekologiczna

PSZOK stanowią również platformę edukacyjną dla mieszkańców, promującą świadomość ekologiczną i odpowiedzialne postawy wobec gospodarowania odpadami. Poprzez informowanie o zasadach segregacji i recyklingu, PSZOK przyczyniają się do zwiększenia świadomości społecznej na temat ochrony środowiska.

symbol recyklingu

Adresy i godziny otwarcia PSZOK w Warszawie

Godziny otwarcia:

 • od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00
 • oraz w soboty w godz. 9.00-17.00
 • z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, a także z wyjątkiem 24 grudnia (Wigilia) i soboty Wielkanocnej

Adresy PSZOK na terenie Warszawy

 • ul. Płytowa 1 (Białołęka)
 • ul. Zawodzie 1 (Wilanów)
 • ul. Tatarska 2/4 (Wola)
 • ul. Kampinoska 1 (Bielany)

Pamiętaj, że PSZOK są cennym narzędziem w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Znajomość zasad i możliwości PSZOK w Twojej lokalnej społeczności, takiej jak Warszawa, pozwoli Ci aktywnie przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów trafiających na składowiska i promowania recyklingu.