Menu Zamknij

Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych

Kontenery na odpady Warszawa

Odpady wielkogabarytowe – czym są i jak się ich pozbyć?

Co to są śmieci wielkogabarytowe?

Mianem odpadów wielkogabarytowych określa się takiego rodzaju śmieci z gospodarstw domowych, które ze względu na swój rozmiar, kształt lub wagę nie mieszczą się do zwykłych kubłów czy pojemników na śmieci. Ponadnormatywna wielkość czy waga takich śmieci skutkuje tym, że umieszczenie ich w zwykłych kubłach staje się niemożliwe, a to z kolei rodzi kolejne pytanie – jak postępować ze śmieciami wielkogabarytowymi? 

Pytanie to jest zasadne, ponieważ pozostawienie tego rodzaju odpadów na osiedlowym śmietniku może powodować utrudnienie usługi odbioru zwykłych śmieci – duże gabaryty mogą zabierać sporo miejsca i ograniczać logistykę śmieciarki związaną z wywozem śmieci komunalnych. Z kolei samo pozostawienie dużych śmieci w problematycznym miejscu może zostać uznane jako akt zaśmiecania czy wręcz wandalizmu. Jeśli do wyrzucenia pozostają zatem śmieci o dużych gabarytach, składowane mogą być tylko w miejscu do tego wyznaczonym, skąd nastąpi odbiór gabarytów. 

opony oddpady nietypowe

Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

 Administratorzy budynków wielorodzinnych na terenie Warszawy od czasu do czasu mogą wyznaczyć miejsce i czas trwania zbiórki odpadów wielkogabarytowych, po które w ustalonym terminie przyjedzie kontener na duże gabaryty. Wówczas mamy okazję pozbyć się niechcianych odpadów. Jeśli administrator budynku nie przewiduje zbiórki odpadów wielkogabarytowych lub np. przeprowadzamy remont, odnawiamy mieszkanie i nie możemy czekać z wywozem dużych śmieci, np. starych mebli, pozostaje wynajem odpowiedniego kontenera. Kontener na gabaryty można podstawić pod dom, blok czy kamienicę dokładnie na tej samej zasadzie, co kontenery na odpady poremontowe. Jest to wygodny sposób na utylizację zalegających dużych śmieci, ponieważ nasza firma, wynajmując kontenery zapewnia jednocześnie odbiór odpadów gabarytowych wraz z zapełnionym kontenerem. Doradzimy także w wyborze odpowiedniego kontenera. Nasi klienci nie muszą martwić się zatem o własny transport śmieci do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Wystarczy umieścić śmieci w kontenerze, a my zajmujemy się całą resztą. 

Co wchodzi w skład odpadów wielkogabarytowych?

Najczęściej śmieciami, których chcemy się pozbyć, a które nie mieszczą się do kubłów na odpady komunalne, są meble.

Wśród mebli prym wiodą:

  • stare kanapy, wersalki, łóżka
  • fotele, stoły, stoliki kawowe
  • meble biurowe – biurka, krzesła
  • stare zabudowy – szafy przesuwne, szafki kuchenne itp. 

rowerek wielkogabarytowy

Śmieciami dużych gabarytów może być też zużyte elementy wyposażenie mieszkania:

– drzwi wewnętrzne i zewnętrzne (bez szyb)

– żyrandole i abażury

– zwinięte dywany, stare wykładziny, 

– rolety, żaluzje, karnisze

Kolejną kategorią mogą być śmieci, które nie są wyposażeniem mieszkania, a których chcemy się pozbyć, jednak są one sporych rozmiarów:

  • wózki dziecięce, rowery, hulajnogi
  • opakowania po sprzęcie RTV i AGD,  np. kartony czy połacie styropianowe

Jakich odpadów nie wywozimy?

Nie wywozimy tych odpadów, które mogłyby uchodzić za niebezpieczne, a więc:

  • pozostałości z azbestu
  • papy budowlanej
  • opon samochodowych
  • zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Odpady wielkogabarytowe niejednokrotnie stanowią problematyczny aspekt wszelkich remontów. Kontenery na odpady wielkogabarytowe są rozwiązaniem idealnym, dzięki któremu transport dużych śmieci może odbyć się równie szybko, jak wywóz gruzu, czy odpadów poremontowych.