Menu Zamknij

Czym jest rękaw zsypowy

Co to jest rękaw zsypowy?

Kiedy trwa budowa domu jednorodzinnego, budynku przemysłowego czy prace dekarskie, wykorzystuje się rękawy zsypowe, czyli specjalne konstrukcje przypominające pionowe tunele. Konstrukcje przydają się w sytuacjach, kiedy gruz i inne pozostałości po robotach budowlanych muszą zostać usunięte z wyższych kondygnacji budynku. W odróżnieniu od prac wykonywanych na ziemi, gdzie jest swobodny dostęp do kontenera budowlanego, roboty na wysokościach wymagają przeniesienia gruzu i śmieci z pięter. Właśnie do tego celu wykorzystuje się rękaw zsypowy, którym zrzucany gruz wędruje prosto do kontenera. Każdy element zsypowy, w wyglądzie przypominający lejek o dużym otworze łączy się z kolejnym za pomocą niezwykle mocnego łańcucha i  karabińczyków, dzięki czemu powstaje cały rękaw, tworzący lej transportowy dla gruzu. Niektórzy twierdzą, że rękaw zsypowy wygląda niczym połączone ze sobą wiadra bez dna – rzeczywiście, może to tak wyglądać!

Z czego zbudowany jest rękaw zsypowy?

Każdy rękaw zsypowy powinien spełniać normy bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego produkowane są z tworzyw bardzo odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu do minimum spada ryzyko uszkodzenia całego kanału zsypowego, kiedy jest on używany. Część rękawów jest również odporna na promieniowanie UV, przez co jeszcze bardziej zwiększają swoją wytrzymałość, szczególnie podczas wymagających warunków atmosferycznych, panujących podczas letnich miesięcy.

  • Bardzo popularny na placach budowy jest lej zsypowy wykonany z polietylenu formowanego rotacyjnie, czyli tzw. metodą rotomouldingu. Efektem jest rękaw budowlany o naprawdę solidnym wykonaniu.
  • Istnieją też gumowe zsypy budowlane.
  • Z kolei konstrukcja nośna rękawa zsypowego najczęściej zbudowana jest ze stalowych, sztywnych szkieletów, zapewniających stabilne trzymanie zsypu. Często konstrukcja posiada dodatkowe wzmocnienia w miejscach, które narażone są na najsilniejsze obciążenie. 

worek BigBag stojący na dworze
worek BigBag stojący na dworze

Jak montuje się kosze zsypowe?

Jest to zadanie łatwe, jednak do montażu należy podchodzić ze starannością, bowiem zaniedbania w tym zakresie mogą zarówno skutkować uszkodzeniem samego tunelu zsypowego, jak i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  1. Do zamontowania nie są wymagane specjalne uprawnienia, trzeba jednak postępować zawsze według instrukcji producenta.
  2. Generalnie, zaczyna się od konstrukcji nośnej, którą przymocować można w otworze okiennym lub przy stropach albo przy rusztowaniu.
  3. Na tak przygotowaną konstrukcję nałożyć trzeba specjalną wciągarkę, która w razie potrzeby będzie służyła wciąganiu elementów na określoną wysokość (lub długość, bo rękaw może być też montowany w pozycji poziomej).
  4. Ostatni etap to montowanie poszczególnych elementów rękawa.

zbliżenie na budynek w trakcie burzenia
zbliżenie na budynek w trakcie burzenia

Do czego jeszcze może służyć kosz zsypowy?

Najbardziej oczywistym wykorzystaniem rękawa zsypowego jest wspomniana budowa. Podstawione prosto pod rękaw kontenery na gruz sprawiają (ewentualnie worek Big Bag), że odpad budowlany wpada bezpośrednio do nich, ułatwiając logistykę jego przenoszenia i sprawny wywóz gruzu. W niektórych przypadkach wręcz go umożliwiając, ponieważ nie byłoby innej tak efektywnej metody na bieżące składowanie gruzu, niż rękaw. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy miejsce ma remont mieszkania na wysokim piętrze wieżowca w Warszawie. Wynajem kontenera uzupełnia się wówczas często o lej zsypowy. 

Jednak rękawy umożliwiają też transport przez rynnę zsypową zupełnie innych rzeczy, nie związanych z kwestiami typowo budowlanymi. Mogą na przykład znaleźć zastosowanie podczas zsypywania śniegu z dachów – zabezpieczając tym samym otoczenie przed niekontrolowanym zrzutem ciężkich hałd. Wykorzystuje się je też czasami do transportu zboża.