Menu Zamknij

Czy na ulicy może stanąć kontener na gruz

Wywóz gruzu Radzymin

Czy kontener na gruz może stać na ulicy?

Na czas remontu lub budowy domu najskuteczniejszym rozwiązaniem na pozbycie się wszelkich odpadów i innych pozostałości jest wynajęcie kontenera. Można w ten sposób szybko i łatwo pozbyć się wszelkiego rodzaju materiałów sypkich i pylących, a także starych mebli, drzwi, framug czy dywanów i wykładzin. Jednak chcąc skorzystać z tej możliwości, należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności w postaci uzyskania pozwolenia na postawienie kontenera na odpady. Kiedy musimy zadbać o stosowne zezwolenie i gdzie należy się po nie zgłosić?

Wywóz gruzu Zielonka

Kiedy pozwolenie na postawienie kontenera na odpady jest konieczne?

W przypadku budowy lub remontu niemal zawsze trzeba liczyć się z powstawaniem dużej ilości pyłu, kurzu i gruzu. Aby to wszystko posprzątać w prawidłowy, legalny i kontrolowany sposób, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera lub w przypadku mniejszych prac remontowych, worka Big Bag. Pozwolenie na postawienie kontenera na śmieci jest konieczne, kiedy planujemy postawić go na terenie nieruchomości wspólnej, a za takie uznaje się podwórko kamienicy oraz bezpośrednie sąsiedztwo posesji należącej do takiego budynku. Wówczas o pozwolenie powinniśmy się zgłosić do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Otrzymanie odpowiedniego pozwolenia można uzyskać w prosty i szybki sposób, trzeba jednak o tym pamiętać.

Jeżeli jednak chcemy umieścić kontener w pasie zieleni, wtedy, aby uzyskać pozwolenie, należy zgłosić się do urzędu gminy. Tu jednak cała sprawa może wyglądać nieco inaczej niż w przypadku spółdzielni. Trzeba liczyć się z terminami urzędowymi, dlatego czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na postawienie kontenera może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Postawienie kontenera na ulicy – co, jak i gdzie zgłosić?

Co jednak jeśli kontener na gruz chcemy postawić na chodniku czy osiedlowej uliczce lub pasie drogowym pod budynkiem? Czy zajęcie pasa ruchu jest w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi “tak”, jednak potrzebne jest do tego specjalne pozwolenie, które należy uzyskać od Zarządu Terenów Publicznych lub Zarządu Dróg Miejskich, w zależności, który z tych urzędów zarządza daną ulicą.

Gdy wiemy już, do jakiego urzędu mamy się zgłosić, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku, który wskaże termin postoju kontenera, rozrysowanie planu jego ustawienia, opisanie w jaki sposób zostanie oznakowany i jaką zajmie powierzchnię. Następnie oczekujemy na odpowiedź urzędu. Warto mieć na uwadze, że cała procedura uzyskania zgody i postawienia kontenera trwa przeważnie nie mniej niż 30 dni.

W przypadku, gdy wciąż mamy wątpliwości, gdzie powinniśmy ubiegać się o zgodę na postawienie kontenera na odpady, warto zgłosić się o pomoc do pracowników firmy, która zapewniać nam będzie wynajem kontenera oraz wywóz gruzu. Specjaliści udzielą także kompleksowej informacji o tym, w jaki sposób można zamówić kontener oraz umówić jego odbiór.

Wywóz gruzu Marki

Czy pozwolenie na postawienie kontenera na śmieci jest zawsze konieczne?

Możliwość postawienia kontenera nie zawsze wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Dzieje się tak w sytuacji, gdy chcemy postawić go na prywatnej posesji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie możemy umieścić kontenera, gdzie tylko nam się podoba. Warto uważnie wyznaczyć miejsce, w którym ulokowany będzie kontener, aby był do niego łatwy dostęp dla firmy, która będzie go odbierać. Na względzie należy mieć także ewentualne zajęcie pasa ruchu podczas odbioru kontenera, tak, by samochód nie zastawiał wtedy drogi.

Ile kosztuje pozwolenie na postawienie kontenera na odpady?

Wysokość opłaty za możliwość postawienia kontenera na składowanie odpadów budowlanych może się różnić w zależności od lokalizacji. Stawki wahają się od kilku do kilkunastu złotych za każdy dzień, podczas którego kontener będzie stał w danym miejscu. Opłaty za zajęcie pasa ruchu przez kontener, wynoszą przeważnie około 10-20 zł za dobę. W przypadku ubiegania się o pozwolenie od wspólnoty mieszkaniowej, najczęściej opłaty nie są naliczane.

Wynajęcie kontenera na odpady to niezwykle skuteczne i wygodne rozwiązanie w czasie budowy lub remontu. Można w ten sposób szybko pozbyć się pyłu, gruzu, starych mebli oraz innych nieczystości. Zanim jednak do wywozu odpadów zatrudnimy profesjonalną firmę, trzeba dowiedzieć się, czy potrzebna jest stosowna zgoda na postawienie kontenera oraz gdzie i w jaki sposób taką zgodę można uzyskać.